Skąd czerpiecie wiedzę na temat marmurów karraryjskich?

Nasza pracownia mieści się w hurtowni kamienia naturalnego Omnistone, której właścicielem jest Federico Corsi, który z kolei uczył się od swojego dziadka, ojca, krewnych oraz wielu przyjaciół. Jego rodzina od wieków mieszka w Carrarze i pracuje w branży kamieniarskiej. Teraz, podzielając wspólną pasję, która połączyła Federico i Damiana – naszego twórcę, cała ta wiedza jest przekazywana nam. W każdym dniu jest nam przekazywana garść informacji, która całością jest olbrzymia. Nie jesteśmy w stanie przyjąć jej w całości na raz, ale systematycznie uczymy się wszystkiego krok po kroku. Prawdopodobnie nie starczy nam życia, aby zgłębić wiedzę na temat marmurów Karraryjskich

Ile odmian marmurów z Carrary istnieje?

Materiały, które ogólnie nazywane są „marmurami z Carrary” wydobywa się z obszernego rejonu położonego w północno – zachodniej Toskanii, należącego do łańcucha górskiego Alp Apuańskich. Ten z kolei składa się z pięciu obszarów wydobywczych: Carrara, Massa, Lunigiana, Garfagnana oraz Versilia. Obszar Carrary jest miejscem, w którym działalność wydobywcza została rozpoczęta przez starożytnych Rzymian już w I wieku p.n.e., a jego zdolności wydobywcze trzykrotnie przewyższają całkowite wydobycie z pozostałych czterech obszarów. Z tego właśnie względu Carrara jest na tyle znana, iż wszystkie materiały wydobywane z rejonu Alp Apuańskich na całym świecie nazywane są „marmurami z Carrary”. Obszary wydobywcze dzielą się na zagłębia marmurowe. Obszar Carrary składa się z czterech zagłębi: Pescina-Boccanaglia, Torano, Fantiscritti-Miseglia oraz Colonnata. Każde zagłębie posiada „kamieniołomy aktywne” (obecnie eksploatowane) oraz „kamieniołomy nieaktywne” (takie, w których proces wydobywczy został zatrzymany). Przykładowo, zagłębie Fantiscritti-Miseglia posiada 30 aktywnych kamieniołomów, a zagłębie Colonnata 29. Biorąc pod uwagę, iż z jednego kamieniołomu wydobywa się kilka odmian marmuru, szybko można zrozumieć, iż złoża Alp Apuańskich tworzą setki rodzajów kamienia.

Spotkałem materiały znacznie różniące się od siebie a sprzedawane pod tą samą nazwą jak np. Bianco Carrara czy Calacatta. Prosząc sprzedawcę o wyjaśnienie, otrzymałem kilka niejasnych informacji, które jedynie pogłębiły moje niezrozumienie. Czy możecie wyjaśnić ten temat?

Nazwy takie jak Bianco Carrara, Bianco Venato, Statuario, Calacatta, Arabescato, Paonazzo, Bardiglio i tym podobne są określeniem dla głównych odmian marmurów wydobywanych w Alpach Apuańskich. Każda odmiana posiada kilka lub kilkanaście podtypów, których nazwa tworzona jest poprzez połączenie nazwy głównej odmiany z innym terminem, czasem odnoszącym się do cechy charakterystycznej materiału, innym razem do nazwy kamieniołomu lub miejscowości pochodzenia, lub obu naraz. Jeśli chcesz nauczyć się jak rozpoznawać różne odmiany oraz ich podtypy, z przyjemnością Ci pomożemy i jesteśmy pewni, iż okaże się to dla Ciebie dużo prostszym zadaniem, niż przypuszczałeś. Zamieszanie tworzy się, kiedy sprzedawcy kamienia naturalnego ignorując lub błędnie interpretując prawdziwe nazwy i ich znaczenie, niepoprawnie nazywają sprowadzane odmiany marmurów z Carrary. Przykładowo, niektóre firmy mianem „Bianco Carrara” lub jedynie „Carrara” określają wszystkie marmury z Carrary, które posiadają w swojej ofercie. Jest to duży błąd, który na przestrzeni lat doprowadził do powstania wielu nieporozumień.

Czy możecie pomóc mi w doborze materiału, który będzie najlepiej pasował do mojego projektu?

Zdecydowanie tak. Nasz zespół dostosowuje podejście do indywidualnych potrzeb każdego klienta. Wystarczy wyjaśnić szczegóły projektu (posadzka, okładzina ścienna, blat kuchenny, blat łazienkowy, lada barowa, stolik kawowy lub do jadalni, kominek itp.) oraz oczekiwane połączenie kolorów i wzorów. Zaproponujemy gamę marmurów odpowiednich dla konkretnej realizacji z technicznego punktu widzenia oraz spełniających założenia wizualne.

Czy marmur z Carrary jest trwałym materiałem?

Marmur z Carrary jest niezwykle trwałym surowcem, dużo trwalszym od większości materiałów wytworzonych przez człowieka. Miłośnicy kamienia naturalnego odwiedzający Włochy są pod wrażeniem, widząc elementy wykonane z marmuru karraryjskiego zamontowane przed wiekami, które wciąż wyglądają świetnie. Od niepamiętnych czasów mistrzowie fachu kamieniarskiego z Carrary uczą swoich klientów, iż zarówno wybór odpowiedniego materiału względem realizacji, jak i prawidłowy montaż mają kluczowe znaczenie. Innymi słowy, bardzo ważne jest, aby przeanalizować miejsce, w którym materiał zostanie zamontowany, a następnie wybrać rodzaj marmuru, który najlepiej zniesie działanie potencjalnych czynników wpływających na niszczenie kamienia oraz zatrudnić wykwalifikowanych montażystów. Poza tym, po latach użytkowania powierzchnie marmurowe można przywrócić do stanu nowości, korzystając z usług profesjonalnych firm zajmujących się renowacją, pielęgnacją, ponownym polerowaniem kamienia.

Czy utrzymanie marmuru z Carrary jest skomplikowane?

Prawidłowe procedury czyszczenia to kilka prostych zabiegów. Dodatkowo, przestrzegając podstawowych zasad określających rzeczy, które można oraz te, których nie powinno się robić posiadając powierzchnię marmurową, twój kamień przez wiele lat pozostanie jak nowy. Warto w tym miejscu wspomnieć, iż na rynku dostępnych jest wiele produktów skutecznie chroniących marmur przed działaniem potencjalnie szkodliwych substancji. Najlepszą rzeczą jeżeli chodzi o marmur jest to, że nawet jeśli „zrobiłeś wszystko źle”, profesjonalna firma zajmująca się pielęgnacją kamienia będzie w stanie odbudować ubytki, ewentualne pęknięcia, zlikwidować zarysowania, plamy, matowe miejsca oraz na nowo wypolerować całą powierzchnię.

Słyszałem, że użycie marmuru karraryjskiego przy wykańczaniu nieruchomości jest opłacalną inwestycją. Co to dokładnie oznacza?

Eksperci od nieruchomości wiedzą, iż marmury karraryjskie są ponadczasowe, odporne na przemijające trendy modowe oraz od wieków uważane za powszechny symbol luksusu i bogactwa, podczas gdy większość materiałów stworzonych przez człowieka traci swój styl i po jakimś czasie wychodzi z mody. Zdają sobie również sprawę, iż marmury z Carrary przetrwają o wiele dłużej niż inne materiały podłogowe i pokryciowe. Z tych właśnie powodów użycie marmuru karraryjskiego uważa się za mądrą i przemyślaną inwestycję dodającą trwałeś wartości każdej nieruchomości.