Lastriko, Lastryko, Terrazo?
Większości kojarzy się z przestarzałym materiałem. Nic dziwnego, bo na myśl o tym materiale stają nam przed oczami nagrobki, podłogi, parapety szkolne czy klatki schodowe w starym blokowisku. Tak jak moda na świecie zawraca koło i powracają fasony modne w latach 80 i 90, tak i we wnętrzach wracają do łask meble i materiały sprzed lat. Dobrze wykorzystany jest prawdziwą dekoracją.
Co to jest lastryko?
Lastryko nazywane jest sztucznym kamieniem. Powstaje z połączenia cementu i rozdrobnionego kamienian, najczęściej marmuru lub bazaltu. Finalny wygląd struktury zależy od poszczególnych składników — wielkości i jakości grysu. Kolor masy, w której zatopione są kamienie, zależeć będzie od zastosowania białego lub szarego cementu, ale również od dodania ewentualnych kolorowych pigmentów.
Wady i zalety terrazzo
Z uwagi na swoje parametry techniczne, lastryko jest twardym i wytrzymałym na ścieranie materiałem, który można porównać z wieloma kamieniami. Jego solidność w połączeniu z odpornością na działanie czynników zewnętrznych sprawiają, że chętnie wykorzystywany jest także na zewnątrz. Cena w porównaniu z innymi materiałami jest bardzo atrakcyjna. Również utrzymanie w czystości nie stanowi większego problemu, choć oczywiście warto stosować dedykowane środki impregnujące. Trzeba jednak pamiętać, że lastriko na wysoki połysk będzie bardziej podatne na zarysowania, które jednak nie są tak widoczne na jego powierzchni, jak w przypadku naturalnego kamienia.